Objavljene nominacije za nagradu BAFTA

“Quo Vadis, Aida” Jasmile Žbanić nominovan u dvije kategorije

Britanska akademije filmske i televizijske umjetnosti (BAFTA), objavila je zvaničnu listu nominovanih za 2021. godinu.  Među nominovanim filmovima je i film bosanskohercegovačke rediteljice Jasmile Žbanić “Quo, Vadis Aida”, i to u dvije kategorije, odnosno za najbolji strani film (koji nije na engleskom jeziku), te u kategoriji za najbolju režiju.

Zvanična dodjela nagrada će biti održana 11. aprila 2021. Donosimo vam listu svih kategorija i nominovanih filmova sa zvaničke stranice Britanske akademije.

NAJBOLJI FILM

“The Father”

The Mauritanian”

“Nomadland”

“Promising Young Woman”

“The Trial Of The Chicago 7”

 

GLAVNA ŽENSKA ULOGA

Bukky Bakray, “Rocks”

Radha Blank, “The Forty-Year-Old Version”

Vanessa Kirby, “Pieces Of A Woman”

Frances McDormand, “Nomadland”

Wunmi Mosaku, “His House”

Alfre Woodard, Clemency”

 

GLAVNA MUŠKA ULOGA

Riz Ahmed, “Sound Of Metal”

Chadwick Boseman, “Ma Rainey’s Black Bottom”

Adarsh Gourav, “The White Tiger”

Anthony Hopkins, “The Father”

Mads Mikkelsen, “Another Round”

Tahar Rahim, “The Mauritanian”

 

SPOREDNA ŽENSKA ULOGA

Niamh Algar, “Calm With Horses”

Kosar Ali, “Rocks”

Maria Bakalova, “Borat Subsequent Moviefilm”

Dominique Fishback, “Judas And The Black Messiah”

Ashley Madekwe, County Lines”

Yuh-Jung Youn, “Minari”

 

SPOREDNA MUŠKA ULOGA

Daniel Kaluuya, “Judas And The Black Messiah”

Barry Keoghan, “Calm With Horses”

Alan Kim, “Minari”

Leslie Odom Jr., “One Night In Miami…”

Clarke Peters, “Da 5 Bloods”

Paul Raci, “Sound Of Metal”

 

NAJBOLJI BRITANSKI FILM

“Calm With Horses”

“The Dig”

“The Father”

“His House”

“Limbo”

“The Mauritanian”

“Mogul Mowgli”

“Promising Young Woman”

“Rocks”

“Saint Maud”

 

NAJBOLJI BRITANSKI DEBITANT (SCENARIST, REDITELJ ili PRODUCENT)

“His House,” Remi Weekes (Scenarist/Reditelj)

“Limbo,” Ben Sharrock (Scenarist/Reditelj), Irune Gurtubai (Producent)

“Moffie,” Jack Sidey (Scenarist/Producent)

“Rocks,” Theresa Ikoko, Claire Wilson (Scenaristi)

“Saint Maud,” Rose Glass (Scenarist/Reditelj), Oliver Kassman (Producent)

 

NAJBOLJI FILM

“Another Round” (DANSKA)

“Dear Comrades!” (RUSIJA)

“Les Misérables” (FRANCUSKA)

“Minari” (SAD)

“Quo Vadis, Aida?” (BOSNA I HERCEGOVINA)

 

DOKUMENTARNI

“Collective”

“David Attenborough: A Life On Our Planet”

“The Dissident”

“My Octopus Teacher”

“The Social Dilemma”

 

ANIMIRANI FILM

“Onward”

“Soul”

“Wolfwalkers”

 

NAJBOLJI REDITELJ/REDITELJICA

Another Round, Thomas Vinterberg

Babyteeth, Shannon Murphy

Minari, Lee Isaac Chung

Nomadland, Chloé Zhao

Quo Vadis, Aida?, Jasmila Žbanić

Rocks, Sarah Gavron

 

NAJBOLJI ORIGINALNI SCENARIJ

Another Round, Tobias Lindholm, Thomas Vinterberg

Mank, Jack Fincher

Promising Young Woman, Emerald Fennell

Rocks, Theresa Ikoko, Claire Wilson

The Trial Of The Chicago 7, Aaron Sorkin

 

NAJBOLJI ADAPTIRANI SCENARIJ

The Dig, Moira Buffini

The Father, Christopher Hampton, Florian Zeller

The Mauritanian, Rory Haines, Sohrab Noshirvani, M.B. Traven

Nomadland, Chloé Zhao

The White Tiger, Ramin Bahrani

 

NAJBOLJA ORIGNALNA MUZIKA

Mank, Trent Reznor, Atticus Ross

Minari, Emile Mosseri

News Of The World, James Newton Howard

Promising Young Woman, Anthony Willis

Soul, Jon Batiste, Trent Reznor, Atticus Ross

 

GLUMAČKA PODJELA (CASTING)

Calm With Horses, Shaheen Baig

Judas And The Black Messiah, Alexa L. Fogel

Minari ,Julia Kim

Promising Young Woman, Lindsay Graham Ahanonu, Mary Vernieu

Rocks, Lucy Pardee

 

FILMSKA FOTOGRAFIJA

Judas And The Black Messiah, Sean Bobbitt

Mank, Erik Messerschmidt

The Mauritanian, Alwin H. Küchler

News Of The World, Dariusz Wolski

Nomadland, Joshua James Richards

 

MONTAŽA

The Father, Yorgos Lamprinos

Nomadland, Chloé Zhao

Promising Young Woman, Frédéric Thoraval

Sound Of Metal, Mikkel E.G. Nielsen

The Trial Of The Chicago 7, Alan Baumgarten

 

SCENOGRAFIJA

The Dig, Maria Djurkovic, Tatiana Macdonald

The Father, Peter Francis, Cathy Featherstone

Mank, Donald Graham Burt, Jan Pascale

News Of The World, David Crank, Elizabeth Keenan

Rebecca, Sarah Greenwood, Katie Spencer

 

KOSTIMOGRAFIJA

Ammonite, Michael O’connor

The Dig, Alice Babidge

Emma, Alexandra Byrne

Ma Rainey’s Black Bottom, Ann Roth

Mank, Trish Summerville

 

ŠMINKA & FRIZURA

The Dig, Jenny Shircore

Hillbilly Elegy, Patricia Dehaney, Eryn Krueger Mekash, Matthew Mungle

Ma Rainey’s Black Bottom, Matiki Anoff, Larry M. Cherry, Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal

Mank, Kimberley Spiteri, Gigi Williams

Pinocchio, Mark Coulier

 

ZVUK

Greyhound, Tbc

News Of The World, Michael Fentum, William Miller, Mike Prestwood Smith, John Pritchett, Oliver Tarney

Nomadland, Sergio Diaz, Zach Seivers, M. Wolf Snyder

Soul, Coya Elliott, Ren Klyce, David Parker

Sound Of Metal, Jaime Baksht, Nicolas Becker, Phillip Bladh, Carlos Cortés, Michelle Couttolenc

 

SPECIJALNI VIZUELNI EFEKTI

Greyhound, Pete Bebb, Nathan Mcguinness, Sebastian Von Overheidt

The Midnight Sky, Matt Kasmir, Chris Lawrence, David Watkins

Mulan, Sean Faden, Steve Ingram, Anders Langlands, Seth Maury

The One And Only Ivan, Santiago Colomo Martinez, Nick Davis, Greg Fisher

Tenet, Scott Fisher, Andrew Jackson, Andrew Lockley

 

BRITANSKI KRATKI ANIMIRANI

The Fire Next Time, Renaldho Pelle, Yanling Wang, Kerry Jade Kolbe

The Owl And The Pussycat, Mole Hill, Laura Duncalf

The Song Of A Lost Boy, Daniel Quirke, Jamie Macdonald, Brid Arnstein

 

 

IZVOR: bafta.org