Dodijeljeni Zlatni globusi

Dodjela nagrada „Zlatni globus“ (Golden Globe Awards), koja tradicionalno otvara sezonu dodjela filmskih i televizijskih nagrada u Americi, održana je u nedjelju 28. februara 2021. godine, gotovo dva mjeseca kasnije nego što je uobičajeno. Razlog za to je pandemija koronavirusa, te uticaj iste na televizijsku i filmsku industriju. Ceremonija dodjele, koju već 78. put organizuje „Hollywood Foreign Press Association“,  održana je istovremeno na dva kraja Sjedinjenih Američkih Država, u New Yorku i Los Angelesu.

Nagrada za najbolji film otišla je u ruke rediteljice Chloé Zhao za „Nomadland“, dok je serija „The Crown“ osvojila četiri nagrade.

Pogledajte listu sa kategorijama svih nominovanih filmova te pobjednicima u istim.

 

NAJBOLJI FILM  U KATEGORIJI DRAME

The Father

Mank

POBJEDNIK: Nomadland

Promising Young Woman

The Trial of the Chicago 7

 

 

NAJBOLJA ŽENSKA ULOGA U KATEGORIJI DRAME

Viola Davis, Ma Rainey’s Black Bottom

POBJEDNICA: Andra Day, The United States vs Billie Holiday

Vanessa Kirby, Pieces of a Woman

Frances McDormand, Nomadland

Carey Mulligan, Promising Young Woman

 

 

NAJBOLJA MUŠKA ULOGA U KATEGORIJI DRAME

Riz Ahmed, Sound of Metal

POBJEDNIK: Chadwick Boseman, Ma Rainey’s Black Bottom

Anthony Hopkins, The Father

Gary Oldman, Mank

Tahar Rahim, The Mauritanian

 

 

NAJBOLJI FILM  – MJUZIKL ili KOMEDIJA

WINNER: Borat Subsequent Moviefilm

Hamilton

Music

Palm Springs

The Prom

 

NAJBOLJA ŽENSKA ULOGA  U KATEGORIJI MJUZIKLA ili KOMEDIJE

Maria Bakalova, Borat Subsequent Moviefilm

Kate Hudson, Music

Michelle Pfeiffer, French Exit

POBJEDNICA: Rosamund Pike, I Care A Lot

Anya Taylor-Joy, Emma

 

NAJBOLJA MUŠKA ULOGA U KATEGORIJI MJUZIKLA ili KOMEDIJE

POBJEDNIK: Sacha Baron Cohen, Borat Subsequent Moviefilm

James Corden, The Prom

Lin-Manuel Miranda, Hamilton

Dev Patel, The Personal History of David Copperfield

Andy Samberg, Palm Springs

 

NAJBOLJA SPOREDNA ŽENSKA ULOGA U SVIM KATEGORIJAMA

Glenn Close, Hillbilly Elegy

Olivia Colman, The Father

POBJEDNICA: Jodie Foster, The Mauritanian

Amanda Seyfried, Mank

Helena Zengel, News of the World

 

NAJBOLJA SPOREDNA MUŠKA ULOGA U SVIM KATEGORIJAMA

Sacha Baron Cohen, The Trial of the Chicago 7

POBJEDNIK: Daniel Kaluuya, Judas and the Black Messiah

Jared Leto, The Little Things

Bill Murray, On the Rocks

Leslie Odom Jr, One Night in Miami

 

NAJBOLJI REDITELJ/REDITELJICA – IGRANI FILM

David Fincher, Mank

Regina King, One Night in Miami

Aaron Sorkin, The Trial of the Chicago 7

POBJEDNICA: Chloe Zhao, Nomadland

Emerald Fennell, Promising Young Woman

 

NAJBOLJI SCENARIJ – IGRANI FILM

Christopher Hampton and Florian Zeller, The Father

Jack Fincher, Mank

Chloé Zhao, Nomadland

Emerald Fennell, Promising Young Woman

POBJEDNIK: Aaron Sorkin, The Trial of the Chicago 7

 

NAJBOLJI ANIMIRANI FILM

The Croods: A New Age

Onward

Over the Moon

POBJEDNIK: Soul

Wolfwalkers

 

NAJBOLJI STRANI FILM

Another Round (Denmark)

La Llorona (Guatemala)

The Life Ahead (Italy)

POBJEDNIK: Minari (USA)

Two of Us (France)

 

NAJBOLJA ORIGINALNA MUZIKA ZA FILM

Mank – Trent Reznor, Atticus Ross

The Midnight Sky – Alexandre Desplat

News of the World – James Newton Howard

POBJEDNIK: Soul – Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste

Tenet – Ludwig Göransson

 

NAJBOLJA ORIGINALNA PJESMA ZA FILM

Fight for You – Judas and the Black Messiah

Hear My Voice – The Trial of the Chicago 7

POBJEDNIK: Io Si (Seen) – The Life Ahead

Speak Now – One Night in Miami

Tigress & Tweed – The US vs Billie Holiday

 

NAJBOLJA TELEVIZIJSKA SERIJA U KATEGORIJI DRAME

POBJEDNIK: The Crown

Lovecraft Country

The Mandalorian

Ozark

Ratched

 

NAJBOLJA ŽENSKA ULOGA  U SERIJI U KATEGORIJI DRAME

 POBJEDNICA: Emma Corrin, The Crown

Olivia Colman, The Crown

Jodie Comer, Killing Eve

Laura Linney, Ozark

Sarah Paulson, Ratched

 

NAJBOLJA MUŠKA ULOGA U SERIJI U KATEGORIJI DRAME

Jason Bateman, Ozark

POBJEDNIK: Josh O’Connor, The Crown

Bob Odenkirk, Better Call Saul

Al Pacino, Hunters

Matthew Rhys, Perry Mason

 

NAJBOLJA TELEVIZIJSKA SERIJA U KATEGORIJI MJUZIKLA ili KOMEDIJE

Emily in Paris

The Flight Attendant

POBJEDNIK: Schitt’s Creek

The Great

Ted Lasso

 

NAJBOLJA ŽENSKA ULOGA U SERIJI U KATEGORIJI MJUZIKLA ili KOMEDIJE

Lily Collins, Emily in Paris

Kaley Cuoco, The Flight Attendant

Elle Fanning, The Great

Jane Levy, Zoey’s Extraordinary Playlist

POBJEDNICA: Catherine O’Hara, Schitt’s Creek

 

NAJBOLJA MUŠKA ULOGA U SERIJI U KATEGORIJI MJUZIKLA ili KOMEDIJE

Don Cheadle, Black Monday

Nicholas Hoult, The Great

Eugene Levy, Schitt’s Creek

POBJEDNIK: Jason Sudeikis, Ted Lasso

Ramy Youssef, Ramy

 

NAJBOLJA MINI TELEVIZIJSKA SERIJA ILI TV FILM

Normal People

POBJEDNIK: The Queen’s Gambit

Small Axe

The Undoing

Unorthodox

 

NAJBOLJA GLAVNA ŽENSKA ULOGA U MINI TV SERIJI ILI TV FILMU

Cate Blanchett, Mrs America

Daisy Edgar-Jones, Normal People

Shira Haas, Unorthodox

Nicole Kidman, The Undoing

POBJEDNICA: Anya Taylor-Joy, The Queen’s Gambit

 

 NAJBOLJA GLAVNA MUŠKA ULOGA U MINI TV SERIJI ILI TV FILMU

Bryan Cranston, Your Honor

Jeff Daniels, The Comey Rule

Hugh Grant, The Undoing

Ethan Hawke, The Good Lord Bird

POBJEDNIK: Mark Ruffalo, I Know This Much Is True

 

NAJBOLJA SPOREDNA ŽENSKA ULOGA U MINI TV SERIJI ILI TV FILMU

POBJEDNICA: Gillian Anderson, The Crown

Helena Bonham Carter, The Crown

Julia Garner, Ozark

Cynthia Nixon, Ratched

Annie Murphy, Schitt’s Creek

 

NAJBOLJA SPOREDNA MUŠKA ULOGA U MINI TV SERIJI ILI TV FILMU

WINNER: John Boyega, Small Axe

Brendan Gleeson, The Comey Rule

Dan Levy, Schitt’s Creek

Jim Parsons, Hollywood

Donald Sutherland, The Undoing

 

POČASNE NAGRADE

Cecil B DeMille Award – Jane Fonda

Carol Burnett Award – Norman Lear

 

 

Izvor: goldenglobes.com